Kradzież rozbójnicza vs. rozbój – poznaj różnicę

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kradzież rozbójnicza vs. rozbój - poznaj różnicę

Choć większość z nas zna pojęcie kradzieży, to wyjaśnienie różnicy pomiędzy kradzieżą rozbójniczą a samym rozbojem, może sprawić wiele trudności. W artykule “kradzież rozbójnicza a. rozbój – poznaj różnicę” wyjaśnię, na czym dokładnie polega różnica między tymi dwoma przestępstwami. Dodatkowo wskażę także konsekwencje, jakie niesie za sobą popełnienie takiego czynu.

Czy kradzież rozbójnicza i rozbój jest tym samym?

Absolutnie nie! Rozbój i kradzież rozbójnicza to dwa różne przestępstwa, które reguluje kodeks karny. Jednak jest jedna cecha, która je łączy. Mianowicie, w obu przypadkach sprawca używa przemocy! Zasadnicza różnica polega na momencie, w którym jej używa oraz osobie przeciwko, której jest ona kierowana. 

Czym jest rozbój?

Rozbój występuje gdy sprawca, aby dokonać kradzieży (kluczowy jest tutaj fakt, że jeszcze nie wszedł w posiadanie rzeczy) używa przemocy. Rozbój jest powszechnie określany mianem kwalifikowanej kradzieży. Czyli taką kradzieżą “szczególnego rodzaju”. Kradzież i rozbój oczywiście dotyczą zaboru mienia dokonanego bezprawnie, ale w przypadku rozboju zachowanie sprawcy nie ogranicza się jedynie do zwykłej kradzieży. Wówczas przestępca popełnia więcej przestępstw, stosując m.in przemoc lub grożąc jej użyciem.

Przykłady rozboju:

  • Złodziej w sklepie z bronią: Sprawca wchodzi do sklepu, uzbrojony w broń palną, grozi pracownikom i klientom, po czym wymusza na kasjerze przekazanie mu gotówki z kasy fiskalnej. Następnie ucieka z miejsca zdarzenia, nadal posługując się bronią jako środkiem do zniechęcenia do podjęcia pościgu.
  • Porwanie samochodu z przemocą: Sprawca, uzbrojony w niebezpieczny przedmiot, zmusza kierowcę do opuszczenia swojego pojazdu, używając fizycznej przemocy. Następnie, zdobywszy kontrolę nad samochodem, ucieka z miejsca zdarzenia, pozostawiając ofiarę w stanie oszołomienia.
  • Rozbój w nocy: Grupa przestępców wtargnęła do domu ofiary w nocy, zaatakowała ją fizycznie, a następnie zrabowała cenne przedmioty i gotówkę. Przemoc została użyta w celu zyskania kontroli nad sytuacją i uniemożliwienia ofierze skutecznego przeciwstawienia się.

Czym jest kradzież rozbójnicza?

Kradzież rozbójniczą można podzielić na dwa etapy. W pierwszym z nich sprawca kradnie określoną rzecz, ale bez użycia przemocy. Dopiero później używa przemocy, ale w celu utrzymania w posiadaniu skradzionej rzeczy. W przestępstwie kradzieży rozbójniczej wejście w posiadanie rzeczy następuje bez użycia przemocy. Bo przemoc musi nastąpić od razu po kradzieży albo w trakcie pościgu za sprawcą. Najważniejsze jest, aby sprawca był w posiadaniu skradzionej rzeczy i używając przemocy „bronił jej”.

Przykłady kradzieży rozbójniczej:

  • Kradzież torebki z użyciem przemocy: Sprawca podchodzi do ofiary na ulicy, po czym wyciąga jej portfel z torebki. Następnie używa przemocy i popycha ofiarę, aby utrzymać portfel. Przemoc występuje tu po popełnieniu kradzieży, w celu zabezpieczenia skradzionej własności.
  • Włamanie do mieszkania z groźbą przemocy: Sprawca wtargnął do mieszkania ofiary, a następnie, już będąc w posiadaniu pewnych wartościowych przedmiotów, użył przemocy, grożąc mieszkańcowi lub zadając mu obrażenia, aby ułatwić sobie ucieczkę.
  • Przemoc przy kradzieży sprzętu elektronicznego: W trakcie kradzieży sprzętu elektronicznego z samochodu, sprawca uświadamia sobie, że jest obserwowany przez świadka. Aby zabezpieczyć swój łup, używa przemocy, grożąc świadkowi, jeszcze przed ucieczką z miejsca przestępstwa z zabranym sprzętem.

Co to znaczy, że sprawca używa przemocy?

Gdy sprawca używa przemocy, oznacza to faktyczne jego użycie przeciwko konkretnej osobie. To może być zarówno fizyczne użycie siły, jak i groźba natychmiastowego użycia przemocy. Ponadto, sytuacja, w której sprawca doprowadza ofiarę do stanu nieprzytomności lub bezbronności, również jest uznawana za użycie przemocy.

Czy chwila użycia przemocy przez sprawcę naprawdę ma znaczenie? 

Tak, to jedna z najistotniejszych kwestii, aby rozróżnić kradzież rozbójniczą i rozbój. Bowiem, jeśli sprawca używa przemocy, aby ukraść daną rzecz, dopuszcza się przestępstwa rozboju. Jednak, jeśli używa jej po to, żeby utrzymać się w posiadaniu tej skradzionej, dokonuje kradzieży rozbójniczej.

Jaka kara grozi za rozbój, a jaka za kradzież rozbójniczą?

Rozróżnienie tych dwóch przestępstw jest o tyle istotne, że zagrożenie karą pozbawienia wolności za przestępstwo kradzieży rozbójniczej jest niższe – wynosi od roku do 10 lat. Natomiast w przypadku rozboju od dwóch lat do 12. Dlatego tak ważne jest precyzyjne ustalenie przebiegu zdarzenia, gdyż ma to wpływ na rozmiar potencjalnej kary.

Podsumowanie – Kradzież rozbójnicza vs. rozbój – poznaj różnicę

O ile obie formy przestępstw łączy użycie przemocy, to istotne różnice w ich przebiegu wpływają na zakres odpowiedzialności prawnej i wymiar kary. Na podstawie powyższych przykładów, można stwierdzić, że kradzież rozbójnicza to dwuetapowe przestępstwo, gdzie przemoc jest stosowana po kradzieży rzeczy, natomiast rozbój związany jest z użyciem przemocy podczas samego aktu kradzieży.

Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnego radcy prawnego w sprawach dotyczących kradzieży, kradzieży rozbójniczej czy rozboju, zapraszam do kontaktu. 

 

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: