PFR żąda zwrotu subwencji. Co robić?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Od około roku Polski Fundusz Rozwoju podejmuje coraz to ciekawsze próby odzyskania subwencji udzielonych w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0. Cała epopeja zaczęła się od kierowanych masowo wezwań do zapłaty jesienią 2023 roku. W dużym skrócie, PFR wskazywał w wezwaniach, że Beneficjent rzekomo dopuścił się naruszenia umowy. Najczęstszym pretekstem było rzekome złożenie nieprawdziwego oświadczenia/informacji. W konsekwencji, Beneficjent ma obowiązek zwrócić część albo i nawet całość otrzymanej kilka lat wcześniej subwencji.

Podstawa zwrotu subwencji

Wielu przedsiębiorców z ogromnym niepokojem zapoznawało się z żądaniami PFR. Większość z nich zrobiła to co wydawało się najrozsądniejsze – tj. skierowała do PFR pismo prosząc o dalsze wyjaśnienia. Nie ma w tym niczego zaskakującego, bowiem wezwanie od PFR ograniczało się właściwie do “proszę nam zrobić przelew na […] tysięcy, ponieważ tego oczekujemy”. Zero konkretów, zero dowodów. Byli również śmiałkowie, którzy usiłowali uzyskać jakieś informacje telefonicznie.

Uzyskiwanie informacji od PFR – pisma, infolinia

Jednak obie te grupy odniosły sromotną porażkę. Na lwią część pism PFR nigdy nie odpowiedział. Natomiast na infolinii odsyłano każdego z kwitkiem do innej osoby, która odsyłała do innej osoby – i tak do znudzenia. W pewnym momencie już nawet tutaj nie próbowano stwarzać pozorów i telefonicznych interesantów odsyłano do pisma. Tak, ktoś dzwonił z pytaniem o co chodzi z tym pismem, a infolinia odpowiadała, aby się z nim zapoznał, bo tam wszystko jest. Bardzo pomocne.

A może po prostu oddać subwencję?

Tak pomyśleli niektórzy i bez głębszej refleksji zrealizowali przelew na dane wskazane w wezwaniu. Tak po prostu, nie wnikając w szczegóły, nie domagając się dowodów. Niektórzy na całość, inni jedynie na część. Co ciekawe, wiele wezwań nie zawierało nawet stosownego umocowania. Po dziś dzień nie wiadomo, ile z tych wezwań faktycznie pochodziło od PFR, a ile z nich od kogoś, kto po prostu miał dostęp do odpowiedniej bazy danych…

Wniosek o rozłożenie na raty

Była także grupa, która kierowała do PFR wnioski o rozłożenie na raty. Jest to równie tragiczny pomysł jak bezrefleksyjne zrealizowanie przelewu na rachunek wskazany w wezwaniu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wniosek o rozłożenie na raty stanowi uznanie roszczenia. W wielu przypadkach, taki wniosek może prowadzić również do przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

Zwrot subwencji – przedawnienie

Tymczasem, wbrew miejskim legendom, wiele roszczeń PFR przedawniło się z dniem 31 grudnia 2023 r. Mowa tutaj w szczególności o roszczeniach dotyczących tarczy 1.0.

Datę wymagalności roszczenia w przypadku oparcia żądania na nieprawdziwym oświadczeniu reguluje bowiem wprost regulamin. Konkretyzując – jest to §11 ust. 13 regulaminu o następującym brzmieniu:

W przypadku, gdy Beneficjent otrzymał Subwencję Finansową na podstawie nieprawdziwych oświadczeń, od których uzależnione było udzielenie Subwencji Finansowej lub wysokość Subwencji finansowej, Beneficjent zobowiązany jest do niezwłoczne, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania subwencji finansowej, zwrotu subwencji finansowej lub jej części […]”

W przypadku tarczy 1.0 Beneficjenci otrzymywali subwencję zazwyczaj w maju, czerwcu lub lipcu 2020 roku.

Jednocześnie, zgodnie z art. 118 KC:

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

PFR nie ma specjalnych uprawnień

Wiele osób trwa w błędnym przekonaniu, że PFR jako spółka państwowa posiada jakieś szczególne przywileje czy uprawnienia. Nic bardziej mylnego. PFR jest dokładnie taki samym kontrahentem jak każdy inny i nie można o tym zapomnieć. Oznacza to w szczególności, że PFR nie ma możliwości ot tak zająć rachunku bankowego beneficjenta. Konieczne jest tutaj przejście tej samej drogi co każdy przedsiębiorca – procesu sądowego o zapłatę. Dopiero prawomocny wyrok opatrzony klauzulą wykonalności może być podstawą do jakichkolwiek działań egzekucyjnych.

PFR wzywa do wypełnienia formularza

Jeśli PFR wzywa Cię do wypełnienia jakiegoś formularza, czy wskazania jakichś dodatkowych informacji, to miej się na baczności. Poważnie zastanów się nad tym jakie mogą być skutki spełnienia oczekiwań PFR. W świetle doświadczeń kancelarii, dotychczas skutek był tylko jeden – autodenuncjacja. Jak wynika bowiem z licznych prowadzonych przez Kancelarię postępowań, PFR w znakomitej większości spraw nie dysponuje jakimikolwiek dowodami na poparcie swoich roszczeń.

Podkreślę – PFR nie dysponuje jakimikolwiek dowodami na poparcie swoich roszczeń.

PFR wypowiedzenie umowy

PFR twierdzi, że jeśli nie dasz im jakichś informacji, to wypowie Ci umowę? Brzmi groźnie, tylko jest tu jeden problem. Jeśli przekażesz im oczekiwane informacje, to wiesz co zrobi PFR? Tak, wypowie umowę. Skutek jest dokładnie ten sam, tylko w pierwszym scenariuszu jeszcze dokładasz PFR dowodów przeciwko sobie.

PFR ciężar dowodu

Zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami procesu cywilnego, ten kto czegoś żąda, ten musi udowodnić, że mu się to należy. W sprawach z PFR jest dokładnie tak samo. Oznacza to, że to PFR musi jednoznacznie wykazać, że to Ty naruszyłeś umowę – np. złożyłeś nieprawdziwe oświadczenie. Dlatego w kontaktach z PFR pamiętaj o najważniejszej zasadzie: nie tłumacz się, nie dostarczaj im jakichkolwiek informacji czy dokumentów. Stanowczo żądaj przedstawienia przez PFR dokumentów i informacji uzasadniających ich żądanie wobec Ciebie.

PFR spadek obrotów

PFR twierdzi, że wskutek korekty zmieniły Ci się obroty i dlatego musisz oddać X tysięcy? Fascynująca sprawa, tylko tu jest kilka kolejnych problemów. Korekta poczyniona po zawarciu umowy subwencji nie stanowi złożenia nieprawdziwego oświadczenia. Jest to logicznie niemożliwe. Natomiast korekta dokonana przed zawarciem umowy powinna zostać wyłapana przez PFR – profesjonalistę w zakresie weryfikowania beneficjentów. Skoro PFR tego nie zrobił, to nie mogą obciążać odpowiedzialnością Beneficjenta.

PFR przedsiębiorstwa powiązane

Jednym z najlepszych dowcipów jakie można wyczytać w pismach od PFR jest kierowanie wobec beneficjentów zarzutu dotyczącego przedsiębiorstw powiązanych. PFR twierdzi, że beneficjent powinien był zsumować liczbę pracowników czy nawet obroty różnych podmiotów. Niedokonanie tej czynności jest traktowane jako złożenie nieprawdziwego oświadczenia. Wierzchołkiem góry lodowej jest tutaj fakt, że ewentualne naruszenie obowiązku kontraktowego w postaci ww. zsumowania nie może być utożsamiane ze złożeniem nieprawdziwego oświadczenia. Zwłaszcza, gdy w umowie subwencji oświadczenia beneficjenta są wyraźnie wyodrębnione w §1.

Polski Fundusz Rozwoju kancelaria prawna

Jako Kancelaria, na dzień redagowania niniejszego wpisu reprezentujemy około 600 beneficjentów wobec których PFR podejmuje różnorodne działania windykacyjne. Zapewniamy wsparcie zarówno na etapie wezwań do zapłaty, decyzji jak i na etapie sądowym. Obecnie prowadzimy około 50 postępowań sądowych działając na rzecz beneficjentów. Jeśli potrzebujesz konkretnego wsparcia od Kancelarii z ogromnym doświadczeniem w tego typu sprawach, skontaktuj się z nami.

kontakt@kancelariahojda.pl

695-139-135

PFR wyrok sądu

Tak kończą się w praktyce żądania PFR na drodze sądowej.

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: