Nielegalne pamiątki z wakacji. 5 lat więzienia za egzotyczny suwenir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nawet 5 lat więzienia za pamiątki z wakacji. O co dokładnie chodzi? Wiele osób wracając z egzotycznych wakacji zabiera ze sobą równie egzotyczne pamiątki.

Egzotyczne pamiątki – nielegalne

Przykładowo, krem z jadem kobry, fragmenty koralowca, czy naszyjniki, pierścionki, torebki albo paski wykonane z roślin albo zwierząt podlegających ochronie. Swego czasu ktoś próbował nawet przewieźć przez granicę czaszkę pawiana niedźwiedziego, ale niestety wpadł na lotnisku.

Lista nielegalnych pamiątek

Lista przedmiotów, których nie należy przewozić przez granicę bez zezwolenia ciągnie się w nieskończoność, dlatego w tym wpisie jedynie sygnalizuje problem i zachęcam do weryfikacji, czy pamiątka którą zamierzasz zabrać ze sobą do domu jest legalna.

Jak sprawdzić czy pamiątka jest legalna?

Pomocny przy weryfikacji legalności pamiątki może być np. poradnik turystyczny przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Link do poradnika znajdziesz TUTAJ.

Kara za zakazaną pamiątkę

Na koniec dodam, że przewożenie przez granicę Unii Europejskiej okazów gatunków podlegających ochronie bez zezwolenia to przestępstwo z art. 128 ustawy o ochronie przyrody zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dlatego warto zainteresować się tematem i uchronić przed sporymi problemami.

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: