Mandat za parawan. Czy wejście z psem na plażę jest legalne?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nielegalne parawany

Mandat do 500 zł za używanie parawanu na plaży. Brzmi absurdalnie, prawda? A jednak jest to możliwe, choć wydawałoby się, że parawany są powszechnie legalne. Przecież zawsze i wszędzie, na każdej plaży można dostrzec parawany – no to jak mają nie być legalne? Już wyjaśniam. Istnieje taki przepis jak art. 54 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego treścią:

“kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Przepisy porządkowe – akty prawa miejscowego

Wspomniane przepisy porządkowe, to zasadniczo przepisy wydawane przez władze lokalne w formie aktu prawa miejscowego. Lokalne władze mogą w nim uregulować np. zakaz z korzystania z parawanów na całej plaży, czy na określonych odcinkach albo np. unormować odstępy jakie muszą być pomiędzy jednym parawanem a drugim.

Czy można wziąć psa na plażę?

Celem przykładu, poniżej regulamin korzystania z plaży w Międzyzdrojach. Tutaj nie ma żadnego zakazu czy ograniczenia dotyczącego parawanów, ale jest jednoznaczna informacja o zakazie wprowadzania jakichkolwiek zwierząt na określone odcinki plaży. Za naruszenie takiego zakazu można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.

Orzecznictwo sądów – zakaz wprowadzania psów na plażę

Swego czasu w gminie Ustronie Morskie wprowadzony został niemalże całkowity zakaz wprowadzania na plażę psów w okresie letnim. Wyjątki dotyczyły m. in. psów przewodników i psów asystujących. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego. Rzecznik argumentował, że tak daleko idąca regulacja wykracza poza kompetencje ustawowe przyznane gminie. WSA w Szczecinie wydał 4 kwietnia 2024 r. wyrok, w którym stwierdził nieważność zaskarżonego przez RPO zakazu. Sąd podzielił w pełni argumentację Rzecznika.

W tym miejscu należy dodać, że wyrok ten jest nieprawomocny. Nadto, wyrok ten nie oznacza, że wszelkie tego rodzaju zakazy ustanowione w innych gminach są nieważne.

Zapoznaj się z regulaminem przed wejściem na plażę.

Podsumowując: przed wejściem na określoną plażę najlepiej zapoznać się z obowiązującym lokalnie regulaminem. Regulamin powinien być dostępny w internecie oraz przy wejściu na plażę. W ten sposób uchronisz się przed ewentualną karą za jego naruszenie.

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: