Kto musi wystawić rachunek? Odpowiedź Ci się nie spodoba, bo…właściwie każdy musi. Każdy, kto cokolwiek sprzedaje – niezależnie czy to towar, czy usługa. Niezależnie, czy prowadzisz firmę, czy też nie.
Obowiązek wystawienia rachunku – podstawa prawna
Z czego to wynika? Kluczowym przepisem będzie tutaj art. 87 § 1 ordynacji podatkowej, który brzmi następująco:
“jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.”
Oczywiście pozornie przepis dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Prowadziłoby to do wniosku, że w takim razie nie każdy ma taki obowiązek. Jednak – jakkolwiek nieracjonalnie by to nie brzmiało, jest to wniosek…błędny.
Definicja działalności gospodarczej w sensie podatkowym
Należy bowiem spojrzeć jak ordynacja podatkowa definiuje działalność gospodarczą. Taką definicję odnajdziemy w art. 3 pkt 9 tejże ustawy i wygląda ona następująco:
“Ilekroć w ustawie jest mowa o:działalności gospodarczej – rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221, 641, 803, 1414 i 2029), w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców”
Upraszczając – działalnością gospodarczą jest każda działalność gospodarcza, nawet jeśli nie jest działalnością gospodarczą. Cieszę się, że mogłem to zrozumiale wyjaśnić 🙂
Wystawienie rachunku – termin
Warto również nadmienić, że żądanie wystawienia rachunku musi zostać zgłoszone w ciągu 3 miesięcy od wydania towaru lub zakończenia usługi. Jeśli żądanie zostanie zgłoszone w tym terminie, rachunek powinien zostać wystawiony w ciągu 7 dni od zgłoszenia żądania. (art. 87 § 3 i 4 Ordynacji podatkowej).
Sprzedaż na vinted olx a rachunek
Przedstawiając praktyczny przykład: gdy sprzedasz pojedynczą rzecz na olx czy vinted i ktoś zażąda od Ciebie rachunku, to formalnie masz obowiązek taki rachunek wystawić. To nie musi być jakiś wybitnie sformalizowany dokument. Możesz skorzystać z jednego z dziesiątek darmowych wzorów dostępnych w Internecie. Najważniejsze, aby były tam dane określone w §14 rozporządzenia w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach:
Obowiązek przechowywania rachunków
Wystawiając komuś taki rachunek pamiętaj o obowiązku jaki ciąży na Tobie zgodnie z art. 88 Ordynacji podatkowej:
“Podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je numerować i przechowywać kopie tych rachunków, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.”
Odmowa wystawienia rachunku – booking, airbnb
A co jeśli to Ty takiego rachunku potrzebujesz, a ktoś nie chce go wystawić? Wielokrotnie spotykałem się z taką sytuacją korzystając m. in. z bookingu czy airbnb. Rozwiązanie jest na to proste – poinformuj drugą stronę o treści art. 87 Ordynacji podatkowej. A jeśli i to nie pomoże, to zasygnalizuje jedynie, że w kodeksie karnym skarbowym istnieje następujący przepis: