Kolejne absurdalne żądania Polskiego Funduszu Rozwoju

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

O sprawach dotyczących roszczeń PFR pisaliśmy już na blogu kilkukrotnie – m. in. w tym wpisie oraz tutaj. Sprawy dotyczące zwrotu subwencji PFR mają natomiast charakter mocno rozwojowy. Polski Fundusz Rozwoju co jakiś czas fantazjuje o nowych rzekomych podstawa do żądania zwrotu udzielonych uprzednio subwencji. W tym wpisie, zostaną omówione dwie z nich:

1) naruszenie obostrzeń covidowych,

2) uzasadnione podejrzenie nadużyć.

Zwrot subwencji – naruszenie obostrzeń covidowych

W ostatnich tygodniach, PFR przyjął nowe, jeszcze bardziej absurdalne niż wcześniej, podstawy żądań do zwrotu subwencji. Na dzień redakcji niniejszego wpisu, od naszych klientów otrzymaliśmy już liczne sygnały, o doręczeniu im przez PFR takich wezwań jak poniższe:

Zwrot subwencji – naruszenie obostrzeń covidowych

 

Jak wynika z treści wezwania, beneficjent jest zobowiązany do domyślenia się o co chodzi PFR, a następnie dokonania autodenuncjacji. Nazwać to kpiną, to jak nic nie powiedzieć. Oczywiście, PFR nie udziela jakichkolwiek dalszych, konkretnych informacji o co im chodzi. To Ty beneficjencie masz zrobić rachunek sumienia z ostatnich kilku lat i domyślić się na czym może polegać problem. Jest to nie tylko naruszenie szeregu elementarnych zasad procesowych (jak np. rozkład ciężaru dowodu, domniemanie niewinności), ale gwałt na logicznym rozumowaniu.

Dlaczego?

Najprostszy możliwy przykład: załóżmy, że toczy się pewne postępowanie przygotowawcze. Postępowanie przygotowawcze należy podzielić na dwa etapy: postępowanie w sprawie oraz postępowanie przeciwko określonej osobie. Postępowanie w sprawie przeradza się w postępowanie przeciwko danej osobie zasadniczo wtedy, gdy komuś zostaną przedstawione zarzuty (czyli dana osoba formalnie stanie się podejrzanym). Jeśli w konkretnym przypadku to beneficjentowi mają zostać postawione zarzuty, to beneficjent nie ma możliwości dostępu do akt sprawy czy innych informacji, dopóki nie stanie się podejrzanym.

Jeśli beneficjent nie jest jeszcze podejrzanym, to jak w takiej sytuacji ma przedstawić żądane przez PFR informacje?

 

Odwołanie od decyzji PFR – uzasadnione podejrzenie nadużyć

Drugim bardzo popularnym absurdem jest wydawanie przez PFR decyzji o zwrocie subwencji na tytułowej podstawie. Ponownie – PFR nie udziela jakichkolwiek dalszych informacji. Beneficjencie – zrób rachunek sumienia, domyśl się, a najlepiej to nie myśl – rób od ręki przelew i sprawa zamknięta.

 

PFR wzywa do zwrotu subwencji – co robić?

W naszym odczuciu, są dwie rzeczy, których robić nie należy:

1) zwracać subwencję,

2) oferować PFR jakąkolwiek formy spłaty – np. w ratach.

Dlaczego? Bowiem PFR nie jest w stanie jakkolwiek uzasadnić swoich żądań. Na ten moment, to wygląda dokładnie tak samo, gdyby na ulicy podszedł do Ciebie obcy człowiek i zażądał bliżej nieokreślonej ilości gotówki. Na pytanie dlaczego, za co, odpowiedziałby – “bo tak”. Zapłacisz? Wątpię.

Obowiązki PFR

To na PFR ciąży obowiązek wykazania zasadności i wysokości ich roszczeń. Od wielu miesięcy zajmujemy się walką z irracjonalnymi żądaniami PFR. Działamy zarówno na etapie polubownym jak i na etapie sądowym. Udzielamy odpowiedzi na wezwanie, wnosimy odwołania od decyzji, reprezentujemy beneficjentów w sądzie. Jeśli potrzebujesz wsparcia kancelarii z doświadczeniem w sporach z PFR, skontaktuj się z nami najlepiej przesyłając od razu skan dokumentów (wezwania/decyzja/pozew) – kontakt@kancelariahojda.pl

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: