Zwrot pożyczki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prawdopodobnie każdy z nas pożyczył kiedyś pieniądze znajomemu albo członkowi rodziny. Problem jednak w tym, że nie każdy faktycznie pożyczone pieniądze odzyskał. Niestety, bardzo często tego typu pożyczki opierają się jedynie na umowie ustnej. Propozycję podpisania choćby krótkiej, prostej umowy każdy traktuje niczym obelgę. No bo jak to? Koledze/koleżance/rodzinie nie ufasz? 🙂 A stąd już prosta droga do uznania pożyczonej kwoty za darowiznę. W artykule wyjaśnię jak możesz poprosić o zwrot pożyczki. Zapraszam do lektury!

Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

Na tym etapie wszystko zależy od tego, czy strony zawarły umowę. I tutaj trzeba od razu zaznaczyć jedną kwestię: umowa, to nie tylko podpisana kartka papieru. Umowę równie dobrze mogą stanowić np. SMS’y, czy wiadomości e-mail, jeśli tylko wynikają z nich najważniejsze kwestie. W przypadku pożyczki, najistotniejsze jest kto, komu, ile i czego pożycza. Oczywiście starannie skonstruowana umowa powinna również zawierać inne elementy. Przykładowo – sposób i datę przekazania (jak i zwrotu) pieniędzy, odsetki, a w niektórych przypadkach stosowne zabezpieczenie.

Jeżeli umowa określa termin zwrotu, a termin ten upłynął bezskutecznie, najprostszą metodą jest wytoczenie powództwa o zapłatę. Dla formalności, pozew można poprzedzić wezwaniem do zapłaty – choć moim zdaniem nie jest to konieczne. Czasami jest to wręcz działanie na swoją szkodę.

A jeśli nie ma umowy?

Jeżeli strony nie zawarły umowy, lub umowa nie określa terminu zwrotu pożyczki, pozew należy poprzedzić stosownym wezwaniem. Zgodnie z art. 723 KC: “jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę“. W tym wypadku konieczne jest również zebranie dowodów, które potwierdzą udzielenie pożyczki danej osobie. Do tego celu doskonale nadaje się np. potwierdzenie przelewu (mimo, że nie ma odpowiedniego tytułu). W wielu przypadkach pomagają również rozmowy prowadzone z użyciem popularnych aplikacji – np. Messenger.

Jak napisać skuteczny pozew o zwrot pożyczki?

Jest to pytanie kalibru “jak naprawić samochód”. Natomiast odpowiedź w obu przypadkach będzie taka sama: “to zależy”. Ogólne zasady sporządzania pozwu określają wprost przepisy – m. in. art. 126 oraz 187 KPC. Jednak wszystkie szczegółowe kwestie wymagają indywidualnego podejścia i w tym zakresie trudno o uniwersalne porady. Skuteczność pozwu gwarantuje dostosowanie jego treść do konkretnego przypadku. Do pozwu powinny być jednocześnie załączone kluczowe dowody, chyba że pozew składa się przez e-sąd w Lublinie. Mając jednak na uwadze, że postępowanie przed e-sądem może być w całości zniweczone jednym, krótkim pismem pozwanego – nie jest to zawsze najlepszy wybór.

Jeśli chcesz odzyskać pożyczone pieniądze, skontaktuj się ze mną mailowo – kontakt@kancelariahojda.pl

Pamiętaj, że w przypadku wygrania sprawy, dłużnik  zobowiązuje się do zwrotu całości lub części kosztów poniesionych przez Ciebie na usługi prawne.

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: