Bezzasadne dopłaty za paczki nietypowe

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Początkiem 2024 roku do kancelarii trafiła wyjątkowo ciekawa sprawa. Mianowicie, przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy notorycznie otrzymywał faktury za rzekome dopłaty do paczek nietypowych. Mimo licznych prób wyjaśnienia tej sytuacji, w tym wielokrotnie składanych reklamacji, sprawy nie udało się wyjaśnić na etapie polubownym. Niemal wszystkie reklamacje zostały rozpatrzone negatywnie.

Nasz klient wielokrotnie zwracał się do brokera o przesłanie dowodów potwierdzających zasadność dopłat. Z przyczyn, których na tym etapie można się było jedynie domyślać – nigdy ich nie otrzymał.

Co godne uwagi, od czasu pierwszej sprawy zgłosiło się do nas jeszcze kilku klientów z niemalże identycznym problemem na etapie sądowym.

Paczki nietypowe – co to znaczy?

Paczki nietypowe to w rozumieniu wielu brokerów przewozowych/kurierskich (np. Furgonetka, Alsendo) przesyłki, które posiadają inne wymiary niż wskazane przez klienta. W szczególności chodzi tutaj o przesyłki przekraczające dopuszczalne wymiary albo przesyłki o nietypowym kształcie. Regulaminy pośredników kurierskich przewidują, że w przypadku stwierdzenia ww. okoliczności, konieczne jest uiszczenie określonej w cenniku dopłaty. Problem jednak w tym, że jak wynika z dowodów przedstawionych przez naszego klienta, w jego przypadku jest to po prostu niemożliwe z uwagi na specyfikę sprzedawanych towarów.

W konsekwencji, klient nie regulował roszczeń dotyczących dopłat. Uważał je bowiem za całkowicie bezpodstawne – po pierwsze, z uwagi na wspomnianą już wyżej specyfikę towarów. Po drugie, mimo wielu próśb, Alsendo nie chciało przedstawić jakichkolwiek dowodów uzasadniających dopłaty.

Pozew od Alsendo (Apaczka)

Po kilku miesiącach nasz klient otrzymał pozew od zapłatę rzekomej należności od Alsendo. Wydawałoby się, że na etapie procesu, a już zwłaszcza procesu w trybie gospodarczym, pozew będzie zawierał wszystkie dowody potwierdzające zasadność i wysokość roszczenia, prawda?

Nic bardziej mylnego. Pozew był właściwie powieleniem gołosłownych twierdzeń, które pojawiały się na etapie polubownym. Liczba dowodów potwierdzających zasadność dopłat wynosiła okrągłe 0.

Brak dowodów

Sprawa robi się o tyle zabawniejsza, że dopiero na etapie pozwu Alsendo wnioskuje, aby Sąd uzyskał od określonej firmy kurierskiej dokumenty potwierdzające zasadność i wysokość dopłat. W tym miejscu warto nadmienić, że taki sposób uzyskiwania dowodów (tj. za pośrednictwem Sądu) jest dopuszczalny tylko i wyłącznie, gdy strona postępowania nie może ich uzyskać samodzielnie. Prowadzi to do kilku istotnych pytań:

1) z jakiego to powodu Alsendo nie może uzyskać tych dowodów samodzielnie od swojego kontrahenta? (w uzasadnieniu pozwu nie ma o tym ani słowa)

2) skoro Alsendo tych dowodów do tej pory nie posiadało, to na jakiej podstawie negatywnie rozpatrywali reklamacje?

3) czy firma kurierska, aby na pewno takie dokumenty posiada?

4) zakładając, że posiada – jak długo je przechowuje?

Przedawnienie

W tym miejscu warto wspomnieć, że w tego rodzaju sprawach występuje jeden z najkrótszych istniejących w prawie okresów przedawnienia. Precyzując – jest to dokładnie 1 rok. Wynika to z art. 803 § 1 KC: roszczenia z umowy spedycji przedawniają się z upływem roku.

Dopłaty do przesyłek – prawnik

Jeżeli otrzymałeś pozew w tego rodzaju sprawie, chętnie podejmiemy się reprezentacji Twoich interesów przed Sądem. Posiadamy wypracowane metody i argumenty, które powinny doprowadzić do uzyskania korzystnego dla Ciebie rozstrzygnięcia.

Jeśli interesuje Cię współpraca, prześlij nam skan pozwu wraz z załącznikami na adres kontakt@kancelariahojda.pl

Po wstępnej analizie wrócimy do Ciebie z odpowiedzią obejmującą warunki współpracy.

r. pr. Karol Hojda

r. pr. Karol Hojda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blog Kancelarii Radcy Prawnego Karola Hojdy

Na naszym blogu znajdziesz treści dotyczące prawa cywilnego, kontraktowego, gospodarczego, karnego, wykroczeń i odszkodowań.

Ostatnie wpisy

Dołącz do
Newslettera

Kategorie wpisów

Zgłoś sprawę: